ویندوز به دلیل نوع طراحی ناامن است و MacOS نیز خیلی امن نیست.
کاربران به دلیل تعمیرات مخفیانه و بیش‌ازحد ویندوز در چند ماه اخیر نگران هستند، اما شما می‌دانید چرا؟ در حالی که این مورد فقط مختص ویندوز نیست. از زمانی کهسیستم‌عامل Yosemite از MacOS اپل جدا شده، آن شرکت نیز از نگاه کاربران خود غیرقابل‌اعتماد شده است. همان‌طور که این اتفاقات برای سیستم‌عامل‌های Chrome،Android و iOS، نیز رخ داده است! همه‌ی این سیستم‌عامل‌ها پیرامون خدمات ابری ساخته‌شده‌اند؛ و سؤال این است که طبق طراحی، چگونه همه‌چیز را با خدمات شخص ثالث انجام و به اشتراک بگذاریم. پاسخ چیست؟ دسکتاپ لینوکس.

در جلسه‌ای که با حضور مقامات و وکیل عمومی رئیس‌جمهور امریکا در مورد درخواست بازدیدکنندگان خارجی مبنی بر افشای اطلاعات آن‌ها در تمام وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی برگزار شد، درنهایت طرفین بر اهمیت حریم خصوصی تأکید کرده و مقرر شد تا back doorها به‌طور کامل رمزنگاری شوند.

این درست است که دسکتاپ لینوکس را برای این عصر ستایش می‌کنیم، اما حریم خصوصی، دلیل اصلی برای استفاده از آن می‌باشد. درگذشته اگر امنیت ویندوز کم بود، آن را به دفتر مرکزی گزارش نمی‌کردند. ولی هم‌اکنون این عمل تقریباً برای همه سیستم‌های‌عامل انجام می‌شود.

برای مثال، سیستم‌عامل کروم و اندروید به‌عنوان نشر دهنده‌های لینوکس شناخته‌شده‌اند، اما آن‌ها درزمانی که به اینترنت متصل هستند، قدرت کامل برای اینکار را دارند. توجه داشته باشید که گوگل از اطلاعات شما به نفع خودش درآمدزایی می‌کند.

بنابراین اگر حریم خصوصی برای شما واقعاً مهم است، نیاز به یک سیستم‌عاملی دارید که اقدامات شمارا به شبکه جهانی وب انتشار ندهد. این بدان معناست که دسکتاپ لینوکس برای تمامی این اهداف کاربرد عملی دارد.

درحالی‌که قطعاً شما می‌توانید از خدمات ابری مانند جیمیل و یا حتی آفیس مایکروسافت در لینوکس استفاده کنید، اما، اکثر برنامه‌های کاربردی و عادی در لینوکس و بر روی دسکتاپ آن قرار دارد.

این برنامه‌ها مانند مجموعه آفیس LibreOffice، Evolution email client و ویرایشگر تصویر GIMP، به‌خوبی هر بیتی را مثل ویندوز معادل‌سازی می‌کنند. اگر شما نیاز به یک برنامه خاص ویندوز در محیط لینوکس را داشته باشید، شانس خوبی دارید، چون برنامه Wine 2.0 مجموعه‌ای از رابط‌های برنامه کاربردی ویندوز است که به لینوکس منتقل‌شده‌ است و به شما اجازه اجرا و استفاده از برنامه‌هایتان را در محیط لینوکس می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، مایکروسافت آفیس ۲۰۱۳ در حال حاضر با Wine 2.0 بر روی لینوکس اجرا می‌شود.

اگر شما فکر می‌کنید که استفاده از لینوکس بیش‌ازحد سخت است، تجدید نظر کنید. توسعه‌دهندگان مدرن لینوکس هستند که تاکنون استفاده از ویندوزXP را برای شما آسان کرده‌اند. به‌طور ویژه، من لینوکس Mint 18.1 را با دسکتاپ به رنگ زرد و سبزشدوست دارم. Mint همه‌چیزی که یک دسکتاپ سنتی WIMP (پنجره‌ها، آیکون‌ها، منو و اشاره‌گر) باید داشته باشد را دارد. اگر شما هر نوع دسکتاپی را در طی ۱۰ سال گذشته استفاده می‌کردید، در حال حاضر به‌راحتی و به‌سرعت می‌توانید به سمت استفاده از Mint بروید.

علاوه بر این، لینوکس نسبت به ویندوز در معرض آسیب‌پذیری کمتری قرار دارد. ویندوز۱۰ هنوز هم بخشی از قسمت‌های مورد انتقاد خود را به‌طور منظم و ماهانه به‌روزرسانی می‌کند. کابران هم به همین راحتی با حذف مایکروسافت موافق نیستند، ولی این بولتن امنیتی در جهت حمایت از یک پایگاه داده قابل جستجو در اسناد ایجادشده است.

اگر می‌خواهید امنیت‌تان بازهم بیشتر شود و حاضر به‌ تحمل زحمت اضافی برای به دست آوردن آن به‌عنوان یک کاربران معمولی desktop هستید، سعی کنید سخت به دنبال توسعه‌دهندگان دسکتاپ لینوکس مانند Kali Linux، Qubes OS و Tailsباشید. به خاطر داشته باشید، هر آنچه شما در محیط اینترنت انجام می‌دهید، سطح حفظ حریم خصوصی شمارا تعیین می‌کند. اگر شما با هر تفکری، پستی را در شبکه اجتماعی بارگذاری می‌کنید، حتی با Tails هم، نمی‌توانید حریم خصوصی واقعی را برای خودتان تأمین کنید.

لینوکس سهم خود را از مشکلات امنیتی منتشر کرده، اما این کار به‌مراتب کمتر از دیگران دیده‌شده است. بااین‌حال، Bruce Schneier به‌عنوان یک استاد امنیت، عاقلانه گفت است که: “امنیت یک پروسه است نه یک محصول“؛ و شما می‌توانید با لینوکس، به‌صورت پایه‌ای امن‌تر و خصوصی‌تر شروع کنید.
 

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!